Martin Rauš

Pošlou politici horníky na dlažbu?

15. 03. 2016 11:24:48
Čeští horníci neprožívají lehké období. Bojí se o práci a nevědí, jaká bude jejich budoucnost. Do značné míry jí teď mají v rukou politici. Pomůžou nebo pošlou horníky na dlažbu?

Nejhorší je situace na Ostravsku, kde se doslova na hranici krachu potácí černouhelná OKD. Z té vycouval miliardář s doutníčkem Bakala, kterému firma vydělala desítky miliard. S horníky se o ně evidentně podělit nehodlá. Kvůli nízkým cenám uhlí firma již několik let prodělává, takže hrozí zavírání dolů a hromadné propouštění. Firma má nového majitele, kterým jsou britské fondy. Nějaké milodary se od nich čekat nedají, takže poslední nadějí horníků zůstávají nejspíš politici. Ti už deklarovali, že propuštěným horníkům pomoci chtějí. Aktivní jsou zejména ministři za ČSSD Mládek a Marksová, za horníky kope i moravskoslezský hejtman Novák. Jednání ale budou určitě ještě dlouhá a složitá.

Trochu jiná je situace na severu Čech, kde se těží hnědé uhlí. V loňském roce se zde řešil zásadní problém, zda prolomit limity těžby. Vláda nakonec rozhodla šalamounsky, prolomila limity pouze u lomu Bílina, kde těží státní ČEZ. Naopak rozhodnutí o limitech lomu ČSA odložila o pět let. Politici se báli rozhodnout, protože v případě prolomení by bylo třeba zbourat Horní Jiřetín. Zároveň se však vláda pojistila pro případ, že uhlí z této lokality bude za několik let nutné využít. Zatím se totiž ani neblíží doba, kdy se začnou stavět nové bloky jaderných elektráren. Ty budou stát stovky miliard korun a nikdo neví, kde je vzít.

Hnědé uhlí se stále těží, vyrábí se z něj elektřina a teplo. V českém energetickém mixu má stále klíčovou pozici. Minulý týden podepsal prezident Zeman novelu horního zákona. Díky ní získá stát z těžby o stovky milionů korun víc. Výši poplatků z těžby bude určovat vláda svým nařízením. Aby však těžební firmy měly alespoň nějakou stabilitu pro své podnikání a ekonomické plánování, obsahuje novela pětiletou fixaci. To znamená, že stanovená výše poplatků se během pěti let nemůže měnit.

Každý, kdo podniká, ví, že snad nejhorší je, když se neustále mění pravidla. Zvyšují se daně, mění se zákony, nejrůznější nařízení a povinnosti. Čert aby se v tom vyznal. Proto je pětiletá fixace naprosto logickým kompromisem. To by však nebyla politika, aby se i proti takové věci někdo neozval. V tomto případě samozřejmě zelení, kteří by horníky poslali na dlažbu nejlépe už dnes, doly zasypali a na loukách postavili další stovky hektarů solárních panelů, které bychom všichni zaplatili na složenkách za elektřinu. Naštěstí jsou mezi námi i politici, kteří mají smysl pro realitu a jejich rozhodování je racionální, nikoli dogmaticky fanatické. Je ovšem otázka, co bude dál. Roli můžou hrát různé faktory. Více si můžete přečíst v tomto zajímavém komentáři.

Autor: Martin Rauš | karma: 8.10 | přečteno: 409 ×
Poslední články autora