Zlodějna v CS fondech aneb všechno je jinak

26. 01. 2015 9:59:56
Stokrát nic umořilo vola. Tohle přísloví zřejmě fakt platí. Sice si o sobě myslím, že jsem celkem imunní proti mediální masáži a mám svůj rozum, ale i já už jsem si při mnohaletém sledování kauzy vykradených CS fondů tak nějak zvykl, že za to asi může Pavel Tykač. Vždyť jsem přece v médiích přinejmenším stokrát zaznamenal, že je podezřelý, navíc má ty miliardy, takže to přece musí být jasné. A vidíte, není.

V sobotu jsem s velkým zájmem četl mimořádně obsáhlý článek v Lidových novinách, který se zmíněnou kauzou zabýval. Byl to snad nejdelší článek, který jsem kdy v českých novinách četl, navíc obsahoval opravdu kvantum informací, ve kterých se nebylo lehké orientovat. Kauza CS fondů skutečně není průzračná jako moře v Chorvatsku. Obsahuje spoustu jmen, někteří aktéři se navíc v průběhu let přejmenovali, figuruje v ní spousta různých firem z mnoha zemí, létají vysoké částky peněz.

Zájemcům o kompletní informace doporučuji sehnat originál článku, pokud vím, tak jej Lidovky z nějakého důvodu zatím neuveřejnily na internetu. Pokud vám stačí shrnout vyznění článku, tak se o něj pokusím. Je velmi pravděpodobné, že vše je trochu jinak, než se tady za řadu let stalo jakousi ustálenou pravdou. Tzv. sprostý podezřelý Pavel Tykač hrál evidentně v příběhu úplně jinou roli, než je mu přisuzováno. Přirovnal bych to k postavě v televizním krimi seriálu, která se objevuje na začátku příběhu, potom na několik dílů, během nichž se stane zločin, zmizí, aby se následně znovu vrátila, ale již v pozici tzv. sprostého podezřelého.

Tuto pozici naší postavě přisuzují vyšetřovatelé i média a to dlouhá léta. V seriálu by se jednalo nejspíš o stovky dílů. Během nich se naše postava stává jedním z největších českých podnikatelů, zaměstnává tisíce lidí a její majetek je miliardový, stejně jako daně, které platí. Tím se postava stává ještě atraktivnější a v očích mnoha závistivců je z pouhého podezřelého prakticky jistý zločinec. Nevadí, že tu něco nehraje, že se vyšetřovatelé i státní zástupci evidentně snaží a přesto na našeho podezřelého po mnoha letech stále nic nemají. On má miliardy, takže si je musel nakrást. Přiznám se, že jsem do značné míry podlehl taky a stal se věřícím této pravdy. Naštěstí jsem se aspoň nepřidával k různým internetovým diskutérům, kteří víru šířili velmi agresivně kolem sebe.

Jak je ale možné, že se tento klam dostal spoustě lidem tak moc pod kůži? Je zřejmé, že náhoda to nebyla. Zmíněný článek v Lidovkách vysvětluje, že se o to postarali nejspíš skuteční zločinci. Naše seriálová postava se jim ideálně hodila k odvedení pozornosti. Zlodějnu, kterou provedli sami, se na ní téměř úspěšně, s pomocí křivých svědectví a nejspíš i mnoha úplatků, pokusili hodit. Je až neuvěřitelné, že to mohlo tolik let fungovat. Pravda je, že nejde o žádné nazdárky. Podle informací Lidových novin totiž vytunelování CS fondů režírovali Petr Sisák, bývalý agent STB a dnes podivná postava řady kauz, v nichž jsou shodou okolností vždy v ohrožení velké peníze jako například v kauze Key Investments a Vasil Mohorita, bývalý šéf SSM a později i místopředseda KSČ. Tato dvojice se navíc evidentně obklopila důmyslnou sítí dosti vlivných pomocníků.

Co říci závěrem? Kromě toho, že se snad někdy dočkáme potrestání skutečných viníků, bych moc rád varoval před nekritickým přijímáním tvrzení, že na každém šprochu, pravdy trochu. Ani zdaleka to tak nemusí být. Jak mi jednou říkal příbuzný, který žije na vesnici. Tady když o tobě jednou řeknou, že jsi pedofil, tak jím pro spoustu lidí zůstaneš, i kdybys vyhrál všechny soudy světa. Naše republika je vlastně taky taková vesnice.

Autor: Martin Rauš | pondělí 26.1.2015 9:59 | karma článku: 12.21 | přečteno: 781x

Další články blogera

Martin Rauš

Co kdyby hořel Temelín?

Asi jste zaznamenali v médiích zprávy o požáru v uhelné elektrárně Chvaletice. Nepochybně šlo o nepříjemnou záležitost. Ale ve skutečnosti se vlastně nic moc nestalo. Kdyby hořel Temelín, bylo by to nejspíš neporovnatelně horší.

31.8.2016 v 13:03 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 557 | Diskuse

Martin Rauš

Němci se definitivně zbláznili, kromě uprchlíků milují i ekoteroristy

Sousední Německo se po válce vypracovalo v zemi se silnou ekonomikou, která se mohla chlubit pořádkem a úctou k zákonům. Teď se ale vše mění.

18.5.2016 v 9:39 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 1816 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Berwid-Buquoy

Čest i sláva umučeným a popraveným

V rámci „Berlínského fóra 2018“ navštívila delegace České atlantické komise (ČAKO) berlínský památník Gedenkstätte Plötzensee v bývalém francouzském okupačním sektoru Západního Berlína. Česká návštěvnost je zde opravdu minimální.

17.12.2018 v 0:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Přemysl Čech

Dotkněte se, prosím

Pročítám si Lidové noviny ze soboty 15. prosince, tedy ze včerejška, a na co oči mé nenarazí v příloze Relax,než na více než poučný a zajímavý článek analytika Milana Petráka s názvem "Obejměte se",.

17.12.2018 v 0:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Filip Rychly

Last Working Class Hero

Honza je zedník. Je mu jednapadesát let a je odpískanej, jak sám říká. HDP naší země sice roste, ale Honzík má jen dvě ruce, jeden středně výkonný mozek, tělo, které stárne a měkké, citlivé srdce.

17.12.2018 v 0:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Roman Košťál

Jednu svíčku za mámu...

Malej kluk zapálí svíčku za svojí mámu. Mámu, co umřela jenom proto, že nějakej muslimskej pošuk se rozhodnul, že všem ukáže tu správnou "cestu." Umřelo 12 lidí... Malej kluk zapálí svíčku, mámu mu to nevrátí.

16.12.2018 v 20:50 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 514 | Diskuse

Tomáš Fries

Zemský ráj to na pohled

Slova z naší národní hymny, každý je zná. Žijeme si prý nejlépe v celé své historii a máme proto všechny důvody být nejspokojenějším národem na světě. Je tomu opravdu tak?

16.12.2018 v 20:30 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 730
Coby kojeneček jsem byl vytržen rodiči z Brna a odvezen do Prahy, ve které jsem již zůstal.

Najdete na iDNES.cz