Diagnóza Zeman

4. 02. 2015 12:15:00
Že bude Miloš Zeman kontroverzním prezidentem, bylo i přes jeho ujišťování o prezidentovi dolních deseti milionů jasné už v okamžiku zvolení. Stíny minulosti, pochybní spolupracovníci, velmi nejasné financování kampaně, náklonnost k alkoholu i záliba v často diskutabilních bonmotech, to vše bylo zárukou, že v jeho prezidentském období lze čekat všechno, jen ne nudu. Realita však nejspíš předčila očekávání a obavy i jeho nejzarytějších odpůrců. Napsáno bylo mnohé, mně při snaze o popis dosavadního působení Miloše Zemana na hradě nenapadá nic trefnějšího, než že jsme svědky zrození nové politologicko-psychiatrické diagnózy Zeman.

Režisérem jeho zvolení na hrad byl nechvalně známý Miroslav Šlouf, muž s podezřelými vazbami kamkoli si jen vzpomenete, ale taky protřelý profesionál, který ovládal řemeslo politického marketingu a byl schopen Miloše Zemana alespoň částečně brzdit a usměrňovat. Jeho odkopnutí v závěru volební kampaně jakoby symbolizovalo utržení řetězu, kterým byl Zeman udržován v jakýchsi mantinelech. Poté již následuje doslova šílená jízda, kterou všichni sledujeme v přímém přenosu.

V české prezidentské historii není žádnou novinkou, že si prezident vytvoří jakési hradní křídlo a vede svou vlastní politiku, která ani zdaleka nemusí být v souladu s politikou aktuální vlády. Doposud se však jednalo o spory na předem vcelku předvídatelná témata, které se navíc alespoň jakžtakž udržovaly v ústavním rámci. U Miloše Zemana ale jde o takřka bizarní směsici činů, kroků a výroků. Zdá se, jako by hlavní motivací bylo vyvolat každým novým ještě větší kontroverzi, než způsobil ten předchozí.

Vše začíná již u spolupracovníků, jimiž se Zeman obklopil. Mediálně poněkud v pozadí, vlivově však nejspíš na vrcholu, stojí šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý. Tento muž je jakýmsi symbolem Zemanovy dlouhodobé náklonnosti k Rusku, která je jedním z klíčových faktorů jeho politiky. Další figurou je Vratislav Mynář, jehož získávání bezpečnostní prověrky již připomíná absurdní hry Václava Havla. Příběh s nákupem super levné vily je onou pověstnou třešinkou na poněkud zapáchajícím dortu a připomenutím faktu, že okolí Miloše Zemana se již v jeho premiérských dobách vyznačovalo především podivným kšeftováním. Další ze Zemanových charakteristických vlastností, kterou je arogantní komunikace s médii potažmo veřejností, pak až neuvěřitelně věrně ztvárňuje jeho mluvčí, bývalý redaktor mj. komunistických Haló novin Jiří Ovčáček. Z profesionálního hlediska mu zřejmě nelze mnoho vytknout, svému klientovi vytváří nejspíš takový mediální obraz, jaký si sám přeje.

Zeman je prezidentem zhruba dva roky. Za tu dobu již stihl jmenovat vládu „odborníků“, válčit s profesory, převrávorat virózu nad korunovačními klenoty, ohromit svět svými glosami událostí na Ukrajině i v Rusku, obohatit posluchače Radiožurnálu o slova, která v éteru nejspíš ještě neslyšeli, ukázat brilantní anglickou výslovnost i krtečka v Číně, namíchnout pražskou kavárnu i handicapované občany. Nepochybně jsem ještě spoustu věcí vynechal, ale i výše zmíněné stačí k tomu, abychom si položili otázku, proč to všechno Miloš Zeman dělá? Důvodů a motivací bude víc. Nepochybně sleduje nějaké své zájmy. To, zda jsou kompatibilní se zájmy České republiky, bude jednou předmětem historických analýz. Řadu kroků nejspíš činí proto, aby odvrátil pozornost od jiných, zejména těch, kde je ona kompatibilita poněkud vachrlatá. Část energie také zjevně věnuje tomu, aby si vyrovnal nevyřízené účty s těmi, u nichž si v minulosti udělal černý puntík.

Buďme féroví a věřme, že některé věci dělá zkrátka proto, že jim věří a považuje je za prospěšné. No a buďme i lehce politicky nekorektní a zaspekulujme si, že řada rozhodnutí vzniká ve spolupráci s nerozlučným přítelem alkoholem případně jeho věrnou sestrou kocovinou. Pořád mi ale přijde, že některé Zemanovy kroky nezapadají ani do jedné z právě uvedených škatulek. Ve vzduchu se vznáší jakýsi faktor X. A právě ten doporučuju ke zkoumání politologům a psychiatrům. Pracovně jsem jej nazval Diagnóza Zeman.

Autor: Martin Rauš | středa 4.2.2015 12:15 | karma článku: 23.31 | přečteno: 911x

Další články blogera

Martin Rauš

Co kdyby hořel Temelín?

Asi jste zaznamenali v médiích zprávy o požáru v uhelné elektrárně Chvaletice. Nepochybně šlo o nepříjemnou záležitost. Ale ve skutečnosti se vlastně nic moc nestalo. Kdyby hořel Temelín, bylo by to nejspíš neporovnatelně horší.

31.8.2016 v 13:03 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 557 | Diskuse

Martin Rauš

Němci se definitivně zbláznili, kromě uprchlíků milují i ekoteroristy

Sousední Německo se po válce vypracovalo v zemi se silnou ekonomikou, která se mohla chlubit pořádkem a úctou k zákonům. Teď se ale vše mění.

18.5.2016 v 9:39 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 1816 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Pazourek

Česká republika - Země pohádek

Píše se rok 2018 a Česko před pár měsíci pomohlo západním tajným službám otrávit bývalého agenta Skripala novičokem. Teroristé v Sýrii se stále bombardují chemickými zbraněmi a George Soros u nás financuje protivládní demonstrace.

17.12.2018 v 0:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU připravuje antidiskriminační kvóty

Při „Centrálním mozku EU“ v Bruselu byla zřízena nová komise, jejíž náplň je zřejmá již z jejího názvu – Komise pro antidiskriminační kvóty. Plody její práce jsou tajné, nicméně se podařilo získat alespoň některé návrhy opatření.

16.12.2018 v 19:00 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 811 | Diskuse

Josef Nožička

Štětina již nechce kandidovat za TOP 09. Bude v Bruselu o jednoho "žalobníčka" méně?

Už i europoslanec Jaromír Štětina se rozkmotřil s TOP 09 a v příštích evropských volbách za ni kandidovat nebude. Otázkou je, zda to pro tuto stranu bude zase tak velká škoda...

16.12.2018 v 10:40 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 4632 | Diskuse

Jan Bartoň

Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest

Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze Schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?

16.12.2018 v 9:00 | Karma článku: 45.28 | Přečteno: 5190 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo odpírá našim školákům obědy za naše peníze?

V posledních dnech žije politická scéna dvěma vypjatými situacemi. Jednak celoevropským tlakem na premiéra podníceným vnitřními demokratickými silami, aby se stal buď chuďasem, anebo vypadl z politiky.

16.12.2018 v 8:57 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 730
Coby kojeneček jsem byl vytržen rodiči z Brna a odvezen do Prahy, ve které jsem již zůstal.

Najdete na iDNES.cz